Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A baj az, hogy nem a gazdaság szolgálja az életet, hanem az élet a gazdaságot.
„Mi a mostani járvány fő oka? Az, hogy nem a gazdaság szolgálja az életet, hanem az élet a gazdaságot. Az, hogy a modern társadalmakban az emberek az életük középpontjává tették a pénzt, a profitot, a hasznot. Mindezeknek a gyökere feltehetően az erkölcsi hanyatlás. Azért indulok ilyen messziről, mert szeretném a féktelen profitorientáltságra, a rövidlátó szemléletmódra felhívni a figyelmet. Nem időzök most ennél sokat, hiszen már nagyon sokan felismerték, hogy hosszabb távon milyen káros a mai kapitalizmus féktelen önzése. A természettel és embertársainkkal szemben is.
Tudom, hogy most, amikor válság van, egyesek úgy vélik: miért ezeket hánytorgatjuk? Most inkább koncentráljunk a baj elhárítására! Mégis itt van az ideje, hogy egy pillantásra visszatérjünk az okokra. Másképp később se tudjuk elkerülni a hasonló katasztrófákat.
A világban igen nagyok a jövedelmi differenciák, messze azon a mértéken túl, amit a teljesítményekre való ösztönzés indokolna. Itt a leggazdagabb egy százalék korlátlan hatalomvágyáról van szó. Mi magyarázza meg a féktelen spekulációt, amely a világot a 2008-as válságba sodorta? Talán az, hogy a gazdagok pénzügyi befektetései nem a reálszférát szolgálták, mint erre számos vezető közgazdász rámutatott. Csupán azt, hogy a pénz még több pénzt fialjon! Már korábban is látták ezt, mégis alig történt valami változás.
Gondok vannak a fejlődő országokban. Itt van a világméretű eladósodás problémája. A fejlődő világban, de a fejlett országokon belül is, legfőképp az Egyesült Államokban ez komoly gond. Mind az államháztartás, mind az egyének eladósodottak. Ez fenntarthatatlan.”